Jadalnia to nie tylko przestrzeń w której jemy

Tak jak kiedyś jadalnia jednoznacznie kojarzyła się z miejscem, w którym wyłącznie jemy, tak dziś to tłumaczenie kompletnie traci na znaczeniu. Definicji jadalni mamy dokładnie tyle samo, co mieszkań czy domów. Jadalnia może być oczywiście przestrzenią zgodnie ze swoją nazwą służąca do spożywania posiłków. Bardzo często jednak jest to miejsce, które funkcjonuje w połączeniu z kuchnią lub zwyczajnie jest wydzielonym jej fragmentem. Nie zawsze jest miejsce na to, by przeznaczyć osobne pomieszczenie pod jadalnię.

Jadalnia w kuchni a jadalnia w salonie

To rozwiązanie bardzo popularne i pozwalające na oszczędzenie sporej ilości miejsca. Jest to też rozwiązanie bardzo rodzinne z tego względu, że wszyscy członkowie mogą przebywać wspólnie niekoniecznie robiąc to samo i w każdej chwili mogą mieć możliwość włączenia się i pomocy w przygotowywaniu posiłku. Jeśli chodzi o jadalnię w salonie, to będzie to rozwiązanie dla osób, które posiadają nieco większy komfort przestrzeni. W tym przypadku całość jest nieco bardziej rozproszona, ale jeśli chcemy, by podczas jedzenia panowała atmosfera większej intymności i nie lubimy, gdy wszystko stłoczone jest w jednym miejscu, to będzie to idealne rozwiązanie kompromisowe. Meble do jadalni, jeśli zdecydujemy się, by była ona w salonie, to dodatkowy koszt.

Kwestia porządków

Jadalnia znajdująca się w kuchni ma jeszcze jedną, dużą zaletę. Łatwo się ją sprząta. Dzięki braku osobnej przestrzeni i połączeniu tych dwóch pomieszczeń mamy problem sprzątania niejako z głowy. W kuchni też zwykle znajdują się powierzchnie, której łatwiej czyścić, co pozwala na zachowanie porządku po każdym posiłku.

Meble do jadalni – od czego zacząć

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad panującym w całej przestrzeni stylem. Jeśli nie jest to osobne pomieszczenie musimy zastanowić się nad tym jeszcze dokładniej. Będą to w końcu nowe elementy w zaaranżowanej już przestrzeni. Należy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale i rozmiar stołu czy wysokość i liczbę krzeseł. W pierwszej kolejności warto jednak pomyśleć o potrzebach. Czy faktycznie potrzebujemy bardzo dużego stołu (nawet jeśli mamy na to miejsce) i czy faktycznie taka liczba krzeseł czy tak drogi materiał będzie niezbędny.

About Stylista przez duże S