Armatura jest ważnym elementem wyposażenia łazienki. Choć może się wydawać, że jej najważniejszym zadaniem jest „robienie dobrego wrażenia”, to dokonując jej wyboru, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele innych czynników.
Rodzaje baterii łazienkowych
Musimy mieć świadomość, że bateria łazienkowa, w zależności od jej rodzaju, wymaga innego sposobu montażu. Dlatego zorientujmy się, jaki będzie zakres prac i czy jej montażem możemy się zająć już po urządzeniu całej łazienki, czy lepiej zrobić to wcześniej. Bateria podtynkowa to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które pozwala ukryć wszystkie rurki i całą instalację w ścianie. Ich zaletą jest przede wszystkim nowoczesny wygląd oraz to, że pasują do wnętrz w różnych stylach. Montaż takich baterii warto zlecić komuś, kto się na tym zna – popełnione błędy niełatwo poprawić, a mogą skutkować nieprawidłowym działaniem całej instalacji. Najczęściej spotykanym rodzajem baterii łazienkowych są naścienne, ale jeżeli chcemy uzyskać ciekawy efekt wizualny, możemy się zdecydować na baterie stojące. W zależności od modelu przeznaczone są one do umywalek oraz wanien. Są one łatwe w montażu, a gdy wymagają naprawy, nie ma konieczności kucia ścian.
Wybierz oszczędność
Baterie łazienkowe mogą też być jedno- lub dwuuchwytowe. Pierwsze są łatwiejsze w obsłudze, bo wystarczy jeden ruch, aby ustawić odpowiednią temperaturę wody. Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań mogą zdecydować się na baterię dwuuchwytową, ale powinni wiedzieć, że jest ona mniej oszczędna, bo ustawienie odpowiedniej temperatury trwa nieco dłużej. W miejscach publicznych coraz częściej spotykane są baterie bezdotykowe, które pozwalają zachować sterylność, dzięki temu, że nie mamy z nimi fizycznego kontaktu. Nie jest to jednak ich jedyna zaletą – są także łatwe w montażu. Ich coraz większa popularność sprawia, że chętnie instalujemy je także w naszych domowych łazienkach. Dokonując wyboru baterii prysznicowej kierujmy się stylem, w jakim jest urządzone to pomieszczenie, ale znaczenie ma także to, czy mamy kabinę, czy prysznic jest umieszczony nad wanną.