Meble do jadalni – wybieramy idealny stół

Nie ma jadalni bez stołu, no chyba, że jadalnia jest częścią kuchni – wtedy stół zastępuje blat. W przypadku jednak, kiedy mamy komfort na to, by takowy stół się w domu pojawił pojawia się dylemat. Już nie jakie meble do jadalni wybrać, a jaki mebel. Zacznijmy od stołu.

Rodzaje stołów

-stół rozkładany – to jedna z najlepszych możliwości. Kiedy na co dzień nie chcemy, by stół zajmował dużo miejsca, ale są okazje, kiedy odwiedzają nas goście i chcielibyśmy mieć komfort pomieszczenia ich taki stół sprawdzi się idealnie. Wygodny, rozkładany stół z krzesłami to około 12 m². Do tego stół powinien być odsunięty co najmniej 60 cm od ścian i mebli, by zapewnić swobodny ciąg komunikacyjny. Obecnie łączenia stołu w ogóle nie widać – nie warto się więc obawiać o brak estetyki. -stół okrągły – taki stół z pewnością fizycznie i optycznie zajmie mniej miejsca. Jest też o wiele bardziej przyjazny, jeśli w domu znajdują się dzieci. Dobrze sprawdzi się w centralnej części pomieszczenia. Z pewnością bardziej niż ustawiony pod ścianą. -stół prostokątny – klasyka gatunku. Taki stół świetnie sprawdzi się w każdej części pomieszczenia. Będzie zdecydowanie bardziej uniwersalny niż ten okrągły ze względu na możliwość aranżacji, ale wszystko zależy od rodzaju wnętrza jakie mamy i naszych upodobań.

Wykonanie stołu

Na rynku znajdziemy wiele możliwości. Dostępne są stoły: – z blatem drewnianym – taki blat świetnie nadaje się do późniejszej renowacji czy przemalowania. Łatwo będzie go więc wkomponować we wnętrze. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj drewna z którego wykonany jest stół. Blat wykonany z miękkiego drewna, np. sosnowego, będzie wrażliwy na zadrapania i uderzenia. – z blatem kamiennym – odporny na wilgoć i zarysowania, a przede wszystkim łatwy do wyczyszczenia. Nie jest to jednak materiał zbyt popularny, szczególnie w mniejszych wnętrzach. Jest bardzo ciężki i tak samo drogi. Jeśli jednak mamy przestronne wnętrze i kamień będzie tam pasował – jest to rozwiązanie idealne. – inne rodzaje blatów – na rynku znajdziemy jeszcze blaty laminowane, z płytek ceramicznych oraz takie ze szkła hartowanego.

About Stylista przez duże S