Odkurzacz centralny – praktyczne urządzenie AGD, czy kosztowna ciekawostka?

Odkurzacz centralny – praktyczne urządzenie AGD, czy kosztowna ciekawostka?

Chociaż odkurzacz centralny to urządzenie, które pojawiło się na rynku ponad dziesięć lat temu, w dalszym ciągu stanowi ono rzadkość w naszych domach. Powód jest tu dość prosty – wielu z nas nie lubi radykalnych zmian, szczególnie, gdy mają one dotknąć rzeczy, z którymi stykamy się każdego dnia. Nie dziwi więc fakt, że osobliwa forma odkurzaczy centralnych dała początek wyjątkowo sceptycznym opiniom, krążącym w sieci. Z tego też powodu, w niniejszym artykule przybliżymy Wam temat tych niezwykłych urządzeń i wyjaśnimy, czy faktycznie stanowią one udaną alternatywę dla zwykłych, przenośnych modeli.

 

 

Wygoda odkurzacza centralnego

 

Odkurzacz centralny to urządzenie, którego kultura pracy znacząco przewyższa standardowe modele. Prawdą jest oczywiście, że głośność pracy silnika w jednostce centralnej nie odbiega znacząco od zwykłych odkurzaczy. Ponieważ modele centralne są jednak montowane w piwnicach tudzież pomieszczeniach gospodarczych, nie będziemy przeszkadzać osobom, przebywającym w sypialni bądź salonie.

Odkurzacze tego typu to także spora wygoda, związana z pozbywaniem się zassanych nieczystości. Oprócz najtańszych modeli workowych, możemy się tu bowiem zdecydować także na wariant, wyposażony w specjalny zbiornik. Opcja ta pozwoli nam na wyeliminowanie konieczności zakupu worków, zaś nowoczesne systemy będą usuwać zanieczyszczenia na bieżąco, odprowadzając zassane powietrze poza dom. Alternatywą dla tego rozwiązania są tu również odkurzacze centralne wodne, połączone bezpośrednio z kanalizacją.

 

 

Odkurzacz centralny a efektywność sprzątania

 

Montując odkurzacz centralny w naszym domu, musimy rozplanować dokładnie położenie gniazd, do których podłączany będzie wąż. Standardową długością węża jest tu 9 metrów, aczkolwiek możemy również nabyć modele dłuższe. Generalna zasada przyjmuje jednak, że dziewięciometrowy wąż spokojnie wystarczy nam do odkurzenia nawet 100 metrów kwadratowych w obrębie jednego gniazdka. Elementy te powinniśmy więc rozmieścić w centralnych pomieszczeniach każdego piętra, a także w istotnych punktach, pokroju wnętrza garażu lub okolic balkonu. Dzięki temu, będziemy w stanie bez większych problemów odkurzyć zarówno wszelkie zakamarki wewnątrz domu, jak i samochodową tapicerkę. Waga węża jest przy tym znacznie mniejsza, niż w przypadku odkurzacza, co czyni codzienne porządki znacznie mniej męczącymi. Jeśli szukamy więc sposobu na ułatwienie sobie regularnego odkurzania, zakup modelu centralnego z pewnością stanowić będzie opcję najlepszą z możliwych.

 

About Stylista przez duże S