Profesjonalna domowa kotłownia

Kotłownia – serce ciepłego domu

Każdy dom mieszkalny podzielony jest na części (pomieszczenia) przeznaczone do wykonywania określonych czynności przez domowników. Każde z tych pomieszczeń jest na swój sposób niezbędne, aby nasza mała społeczność jaką jest rodzina, mogła prawidłowo funkcjonować. Jednym z takich niezbędnych pomieszczeń jest kotłownia, którą można nazwać „sercem domu”. W kotłowni bowiem, bez względu na rodzaj ogrzewania, powstaje całe ciepło. To stąd wychodzą wszystkie rury, które rozprowadzają powstałe ciepło do wszystkich zakamarków oraz wodę do kranów w całym domu.

Projekty kotłowni na miarę

Budując od podstaw nowy dom, już na samym początku w jego projekcie uwzględnia się usytuowanie i wielkość pomieszczenia, które przeznaczone ma zostać na kotłownię. Na takiej podstawie przygotowanie samego projektu kotłowni staje się stosunkowo łatwe, gdyż w podstawowych planach wzięty pod uwagę został już rodzaj ogrzewania.

Projekty kotłowni przede wszystkim uwzględniać muszą:

  • rodzaj pieca jaki stanie w tym pomieszczeniu;
  • wielkość zbiornika na ciepłą wodę;
  • wentylację, której nie da się zablokować;
  • przekrój komina;
  • rodzaj podłogi z tworzywa niepalnego;
  • ewentualnie wielkość zbiornika na paliwo.

W przypadku budynków już stojących, zwłaszcza tych starszych, w których trzeba zaadoptować jedno z pomieszczeń, projekty kotłowni bywają wyzwaniem. Wieloletnie domy bardzo często nie posiadają projektów, które precyzyjnie wskazują rozmieszczenie instancji wodnej i elektrycznej, przez co w trakcie prac pojawiają się niechciane niespodzianki. Bywa i tak, iż wybrane pomieszczenie okazuje się zbyt małe na rodzaj pieca, który został wybrany, przez co naruszona musi zostać konstrukcja samego budynku.

About Stylista Wnętrz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *