Kotłownia – serce ciepłego domu
Każdy dom mieszkalny podzielony jest na części (pomieszczenia) przeznaczone do wykonywania określonych czynności przez domowników. Każde z tych pomieszczeń jest na swój sposób niezbędne, aby nasza mała społeczność jaką jest rodzina, mogła prawidłowo funkcjonować. Jednym z takich niezbędnych pomieszczeń jest kotłownia, którą można nazwać „sercem domu”. W kotłowni bowiem, bez względu na rodzaj ogrzewania, powstaje całe ciepło. To stąd wychodzą wszystkie rury, które rozprowadzają powstałe ciepło do wszystkich zakamarków oraz wodę do kranów w całym domu.
Projekty kotłowni na miarę
Budując od podstaw nowy dom, już na samym początku w jego projekcie uwzględnia się usytuowanie i wielkość pomieszczenia, które przeznaczone ma zostać na kotłownię. Na takiej podstawie przygotowanie samego projektu kotłowni staje się stosunkowo łatwe, gdyż w podstawowych planach wzięty pod uwagę został już rodzaj ogrzewania.
Projekty kotłowni przede wszystkim uwzględniać muszą:
- rodzaj pieca jaki stanie w tym pomieszczeniu;
- wielkość zbiornika na ciepłą wodę;
- wentylację, której nie da się zablokować;
- przekrój komina;
- rodzaj podłogi z tworzywa niepalnego;
- ewentualnie wielkość zbiornika na paliwo.
W przypadku budynków już stojących, zwłaszcza tych starszych, w których trzeba zaadoptować jedno z pomieszczeń, projekty kotłowni bywają wyzwaniem. Wieloletnie domy bardzo często nie posiadają projektów, które precyzyjnie wskazują rozmieszczenie instancji wodnej i elektrycznej, przez co w trakcie prac pojawiają się niechciane niespodzianki. Bywa i tak, iż wybrane pomieszczenie okazuje się zbyt małe na rodzaj pieca, który został wybrany, przez co naruszona musi zostać konstrukcja samego budynku.