Poznaj historię łóżek

Łóżko to specjalna rzecz w życiu prawie każdego człowieka. Jest to przedmiot użytku codziennego, z którym spędzamy praktycznie jedną trzecią naszego życia. Jednak mało kto z nas, zdaje sobie sprawę kiedy łóżka zaczęły nam towarzyszyć. Zaczynaliśmy skromnie, bo od posłania z liści skór oraz gałęzi. Nie było to wygodne łóżko z materacem 180×200 cm, na którym mogą się spokojnie wyspać dwie osoby. Jednak był to jakiś początek.

Pierwsze łóżka

W naszym kręgu cywilizacyjnym pierwsze łóżka pojawiły się w starożytnym Egipcie. Ludzie mniej zamożni spali na zaplecionych matach, które były rozkładane na podłodze. Natomiast wyżej sytuowane osoby dysponowały już łóżkami dosyć podobnymi do tych, które stosujemy dzisiaj. Miały nawet podpórki pod głowę! Czego natomiast nie miały, to wygodnych materacy, którymi dysponujemy obecnie. One zostały wynalezione dopiero kilka tysięcy lat później. Zarówno w kraju Egipcjan, jak i Rzymian – łóżka były wykonywane z przeróżnych drogich materiałów, takich jak drzewo hebanowe, złoto, czy inne metale szlachetne. Warto pamiętać również o misternych, rzeźbionych zdobieniach.

Wynalezienie materacy

Wprawdzie materace na miarę naszych czasów wynaleziono dopiero w XIX wieku, jednak pierwsze z nich powstały już w Imperium Rzymskim. Były one wypełniane trzciną, słomą pierzem lub wełną. Współczesne materace sprężynowe zostały odkryte trochę ponad 50 lat przed I Wojną Światową, aby szybko oczarować swoją wygodą ludzi pragnących komfortowego snu na całym świecie.

Współczesne łóżka

Współczesne łóżka to już zupełnie inna historia. Odstają one od swoich historycznych poprzedników niezwykłą wygodą, solidną i lekką konstrukcją, są o wiele tańsze proporcjonalnie do zarobków adekwatnych dla swoich czasów oraz można je dużo szybciej i wygodniej kupić. De facto wystarczy parę kliknięć, aby po paru dniach mieć dowolne, wymarzone przez siebie łóżko w swojej sypialni, gotowe do tego, aby wygodnie się na nim położyć i zasnąć spokojnym, zasłużonym po dniu ciężkiej pracy snem.

About Stylista przez duże S