Różne style w jednym wnętrzu – jak to robić dobrze

Urządzając wnętrze warto zwrócić uwagę, by było ono spójne pod względem stylu. Trudno jednak za nimi nadążyć i często trudno wybrać jeden, który będzie w pełni nam odpowiadał. W jaki sposób wybrać i połączyć elementy z różnych styli jednocześnie zachowując pewną spójność? Poznajcie styl eklektyczny.

Kolorystyka

Zacznij od ścian – postaw na łagodne i stonowane kolory. Łącząc w pomieszczeniu kilka styli postaw bardziej na meble i dodatki. Krzykliwe kolory ścian odbiorą całemu przedsięwzięciu jego magię. Nie bój się spokojnych kolorów.

Nie łącz wielu styli – wybierz

Najlepiej wybrać maksymalnie 3 style. Pozwoli to na zachowanie pewnej spójności i nie wprowadzanie chaosu do już dość mocno rozbudowanego wnętrza. Styl skandynawski świetnie spasuje się ze stylem boho, shabby chic, ale i stylem prowansalskim. Styl retro można spokojnie połączyć, na przykład, z nowoczesnym minimalizmem. Rozwiązań jest wiele – czasem na pierwszy rzut elementy, które się ze sobą nie zgadzają można połączyć w naprawdę fenomenalny sposób. Wybierz styl dominujący. Kompozycja 80:20 to idealne rozwiązanie i w tym przypadku.

Uważnie dobieraj elementy

Poszukaj wspólnego mianownika w meblach i dodatkach. Na pewno jest coś, co łączy wybrane przez Ciebie style, co jednocześnie pozwoli Ci wpasować wszystkie te elementy w jedno wnętrze czyniąc je idealnym. Takim mianownikiem może być na przykład: barwa, wielkość czy materiał z którego wykonane są elementy. Kolorystyka z jednego może świetnie łączyć się z dodatkami drugiego. Taka sytuacja wystąpi w przypadku połączenia stylu skandynawskiego z boho.

About Stylista przez duże S