Szafa przesuwna – zalety i wady

Szafy z drzwiami przesuwnymi to zdecydowany faworyt wśród szaf na rynku. Nie tylko ze względów wizualnych, ale i tych czysto praktycznych. Czy nadaje się ono jednak dla wszystkich?

Zalety

Szafa przesuwna, to idealne rozwiązanie do mebel, który wpasuje się w niemal każde wnętrze. Dobrze zaprojektowana wykorzysta dostępną przestrzeń maksymalnie, a dzięki mechanizmowi przesuwnemu nie zabierze dodatkowego miejsca na otwieranie drzwi. Pozwala to na jej umieszczenie nawet bardzo blisko łóżka czy stolika – wystarczy zapewnić swobodę dostępu i…gotowe. Inną, dodatkową, kwestią jest fakt, że szafy przesuwne, na przykład, w sypialniach mogą służyć za miejsce wyrazu naszej twórczości. Świetnie sprawdzi się tam lustro lub kreatywna fototapeta. Lustro pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń a fototapeta doda ekstrawagancji. Przestrzeń nie musi być nudna – wszystko zależy od nas. Szafa przesuwna nie zabiera dodatkowej przestrzeni. Otwieranie ich nie zabiera miejsca, co pozwala na usytuowanie jej nawet w przestrzeni uważanej za trudno dostępną. Jeśli tylko pozostawimy nieco miejsca, by mieć do niej w miar swobodny dostęp – to wystarczy. Szafa przesuwna to również mebel wielofunkcyjny. Może służyć jako regał, biblioteczka, miejsce na zabawki czy inne drobiazgi, ale również ubrania. To miejsce, które w prosty i sprytny sposób jest w stanie ukryć przedmioty, dla których często brakuje nam miejsca. Łatwy dostęp pozwala jednak na utrzymywanie w niej porządku i dobrą organizację.

Wady

Szafa przesuwna ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, ale o tych również warto wspomnieć. Taką kwestią jest zdecydowanie montaż – dla osób mniej doświadczonych lub takich, które nie lubią samodzielnego skręcania mebli składanie takiej szafy będzie naprawdę uciążliwe. Nie zawsze jest też możliwość zamówienia doświadczonej ekipy. Inną kwestią, może mniej prozaiczną jest fakt, że z szafy przesuwnej może korzystać jedna osoba. Wszystko to za sprawą mechanizmu, który utrudnia otwarcie szafy na oścież. Dodatkowo w kiepskiej jakości systemach mogą one pracować głośno i być mniej płynne. Może się również pojawić kłopot z przesuwaniem drzwi, jeśli szafa nie jest dobrze zamontowana. Sporo zrobi tu dobry research oraz cena. Nie warto oszczędzać na materiałach. Chcemy w końcu, by mebel posłużył nam dłużej.

About Stylista przez duże S