Maszyny overlock w krawiectwie mają ogromne znaczenie. Ich nazwa wiąże się ze specjalnym rodzajem szwu zabezpieczającego tkaninę przed pruciem.
Nie sposób wyobrazić sobie bez niego żadnego rodzaju ubrań. Każda część garderoby, a w zasadzie jej obrzeże powleczone jest owerlokiem. W ten oto sposób tkanina się nie siepie i nie niszczy. Jest to szew, który utrzymuje nici na swoim miejscu. Dzięki niemu można z danej tkaniny trwale korzystać oraz prać w pralce. W przeciwnym wypadku splot nici poluzowałby się i ubranie uległoby zniszczeniu. Aby precyzyjnie wykonać ten szew niezbędna jest specjalistyczna maszyna zwana overlockiem. Nazwy szwu i maszyny brzmią tak samo. Wykończenie owerlokiem jest możliwe na każdym rodzaju tkaniny. Nadają się do tego tkaniny bardzo cienkie i delikatne, jak i grube. Wystające nitki są obcinane i dlatego szew jest bardzo estetyczny. Na niektórych ubraniach wykończenie owerlokiem może stanowić nawet element ozdobny. Szew ten jest także wykorzystywany w zszywaniu elementów odzieży lub tkanin innego przeznaczenia. Można tu wspomnieć o ręcznikach, dywanach oraz wielu innych.
Owerloki w domu czyli zaczynając przygodę ze szyciem
Wszystkie profesjonalne szwalnie nie mogą sobie wyobrazić codziennej pracy bez owerloka. Wykonywanie szwów wykończających zwykłą maszyną do szycia jest bardzo trudnym zadaniem. Wymaga sporo precyzji i jest bardziej czasochłonne niż wykonywanie go owerlokiem. Maszynę overlock można wykorzystywać także w warunkach domowych przy różnego typu szyciach czy przeróbkach krawieckich. Owerloki dają możliwość obróbki kilkunastoma różnymi ściegami. Stają się ważnym przyrządem dla krawcowej – amatorki. Na potrzeby domowe owerlok nie stanowi dużego wydatku. Jest doskonałym doposażeniem maszyny do szycia i pozwoli na profesjonale podejście do szycia w gospodarstwie domowym. Jest to niewielkie urządzenie, które można w łatwy sposób przechowywać. Jest także wygodne do przenoszenia, jeśli jest taka potrzeba.