Budowa domu to poważne i kosztowne przedsięwzięcie. Zwykle zlecamy je doświadczonym fachowcom, ale są też rzeczy, które możemy wykonać sami. Do nich należy między innymi budowa komina.
Komin systemowy – łatwy i szybki montaż
Nie jest to trudna sztuka, ale przed przystąpieniem do budowy należy poznać zasady, których trzeba się trzymać podczas budowy komina. Pracę tę z pewnością ułatwi komin systemowy, który kupujemy wraz ze wszystkimi niezbędnymi do jego montażu elementami. Sprawnie działający komin to najważniejszy element wentylacji naszego domu – to dzięki niemu możemy mieć w domu ciepło i jednocześnie oddychać czystym powietrzem. Dawniej niemal wszystkie kominy budowane były z tradycyjnej cegły, która nie była tak niezawodna jak współcześnie do tego wykorzystywane pustaki kominowe – cena tych produktów jest współmierna do ich jakości, a wybudowany z nich komin będzie nam służył przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Komin nie może być wykonany z materiałów, które nasiąkają wilgocią i przeciekają, dlatego dobrym wyborem jest pustak ceramiczny.
Cegły i pustaki do komina
Na budowie komina nie warto oszczędzać, bo wybierając tanie, gorszej jakości produkty, stale będziemy się musieli zmagać z awariami i komin nie będzie działał jak należy. Decydując się na wysokiej jakości pustaki do komina i inne elementy jego wyposażenia, zyskujemy spokój na długie lata. Do budowania komina wykorzystajmy także dobrej jakości spoinę, bo ona również powinna być odporna na wilgoć – najlepiej zdecydować się na zaprawę, która jest przeznaczona typowo do łączenia klinkieru. Gdy już, zgodnie ze sztuką, wykonamy komin, przychodzi czas na montaż wkładu. Najpopularniejsze i najwyższej jakości są wkłady ze stali kwasoodpornej. Należy go umieścić we wlocie spalinowym, a pierwsze jego elementy powinny się tam znaleźć już po ułożeniu kilku warstw cegieł czy pustaków. Komin powinien mieć też odpowiedni rozmiar – zarówno za duży, jak i za mały nie będzie działał sprawnie. Jego wymiary powinny być ustalone już na etapie robienia projektu domu.