Zrób to sam

Budowa domu to poważne i kosztowne przedsięwzięcie. Zwykle zlecamy je doświadczonym fachowcom, ale są też rzeczy, które możemy wykonać sami. Do nich należy między innymi budowa komina.

 

Komin systemowy – łatwy i szybki montaż 

Nie jest to trudna sztuka, ale przed przystąpieniem do budowy należy poznać zasady, których trzeba się trzymać podczas budowy komina. Pracę tę z pewnością ułatwi komin systemowy, który kupujemy wraz ze wszystkimi niezbędnymi do jego montażu elementami. Sprawnie działający komin to najważniejszy element wentylacji naszego domu – to dzięki niemu możemy mieć w domu ciepło i jednocześnie oddychać czystym powietrzem. Dawniej niemal wszystkie kominy budowane były z tradycyjnej cegły, która nie była tak niezawodna jak współcześnie do tego wykorzystywane pustaki kominowe – cena tych produktów jest współmierna do ich jakości, a wybudowany z nich komin będzie nam służył przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Komin nie może być wykonany z materiałów, które nasiąkają wilgocią i przeciekają, dlatego dobrym wyborem jest pustak ceramiczny.

 

Cegły i pustaki do komina

Na budowie komina nie warto oszczędzać, bo wybierając tanie, gorszej jakości produkty, stale będziemy się musieli zmagać z awariami i komin nie będzie działał jak należy. Decydując się na wysokiej jakości pustaki do komina i inne elementy jego wyposażenia, zyskujemy spokój na długie lata. Do budowania komina wykorzystajmy także dobrej jakości spoinę, bo ona również powinna być odporna na wilgoć – najlepiej zdecydować się na zaprawę, która jest przeznaczona typowo do łączenia klinkieru. Gdy już, zgodnie ze sztuką, wykonamy komin, przychodzi czas na montaż wkładu. Najpopularniejsze i najwyższej jakości są wkłady ze stali kwasoodpornej. Należy go umieścić we wlocie spalinowym, a pierwsze jego elementy powinny się tam znaleźć już po ułożeniu kilku warstw cegieł czy pustaków. Komin powinien mieć też odpowiedni rozmiar – zarówno za duży, jak i za mały nie będzie działał sprawnie. Jego wymiary powinny być ustalone już na etapie robienia projektu domu.

 

About Stylista Wnętrz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *