Idealne podłogi dla każdego

Idealne podłogi dla każdego

Urządzanie od podstaw i remonty naszej prywatnej przestrzeni życiowej stawia przed nami mnóstwo dylematów i wyborów. Jeśli dysponujemy znacznymi nakładami finansowymi na takie przedsięwzięcie, wówczas wszystko udaje się załatwić całkiem sprawnie i możemy pozwolić sobie na wiele trwalszych i bardziej luksusowych rozwiązań. W przypadku gdy nasz budżet jest bardziej ograniczony, często stajemy przed dylematem, czy postawić na jakość, czy też na ilość…

Panele, płytki, kamień czy wykładzina?

Wciąż dość popularnym materiałem podłogowym w polskich domach są panele, które wykorzystuje się w pokojach, salonach i korytarzach. Coraz więcej modeli nadaje się również do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, a jeśli lubimy chodzić na bosaka, panele nie będą ziębić nawet w przypadku tradycyjnego ogrzewania.

Niesłabnącą popularnością cieszą się też dywany i chodniki. Stanowić one mogą subtelny dodatek do dużego salonu mający ocieplić jego klimat, bądź osłonę delikatnej drewnianej lub marmurowej podłogi. Jeśli posiadamy zwierzęta, zwłaszcza psa, warto zainwestować w chodnik, ewentualnie większy dywan, który nie tylko ochroni podłogę przed zniszczeniem przez psie pazury, ale zabezpieczy zwierzę przed kontuzjami tak częstymi na gładkiej powierzchni.

Niezwykle schludną i szykowną będzie podłoga pokryta marmurem bądź innym kamieniem naturalnym. Wiąże się to jednak ze sporymi nakładami finansowymi, a w przypadku marmuru, z częstą impregnacją i właściwą pielęgnacją lecz wysiłek jest nagradzany wyjątkową estetyką i trwałością.

Zamiast naturalnego kamienia możemy wykorzystać gres szkliwiony lub polerowany, który daje podobny do naturalnego kamienia efekt końcowy. Gres szkliwiony w gotowym wyrobie może swą powierzchnią przypominać drewniane deski, marmur, granit lub beton. Płytki gresowe odznaczają się znacznie większą wytrzymałością niż tradycyjne płytki ceramiczne. Nie nasiąkają wodą, a więc stanowią materiał idealny na podłogi i ściany łazienek, a nawet na tarasy zewnętrzne ze względu na mrozoodporność. Gres polerowany natomiast odznacza się już znaczną nasiąkliwością, ale powierzchnia jego jest gładka i świecąca przez co przypomina lustrzaną taflę. Niestety mokra powierzchnia płytek z polerowanego gresu staje się bardzo śliska, a tym samym niebezpieczna dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.

About Stylista przez duże S